Usuwanie, Zmarszczki

O czym świadczą zmarszczki na brzuchu?

Proces starzenia się skóry przebiega nie tylko na twarzy, ale widoczny jest niemalże na całym ciele. Wraz z wiekiem, zmarszczki powstają wszędzie. Te pierwsze stają się zauważalne około 30 roku życia.
Medycy uznają, że skóra pozostaje w doskonałej kondycji jedynie do 20 roku życia. Później spada produkcja naturalnych substancji, które odpowiadają za jej jędrność, sprężystość, odpowiednie napięcie i nawilżenie.

Niedobór elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego sprawia, że skóra staje się wiotka, włókna zostają uszkodzone, a tkanka skórna jest przesuszona. To dlatego załamania skóry, które powstają mechanicznie w wyniku ruchów ciała, utrwalają się i stają się coraz głębsze. Bruzdy są nieestetyczne, wpływają niekorzystnie na wygląd zewnętrzny. W czasach, w których panuje kult młodości, każda zmarszczka uznawana jest wręcz za niedbalstwo. Wszyscy dążymy więc do zachowania młodego, promiennego wyglądu jak najdłużej.

Okazuje się, że przyczyn powstawania zmarszczek jest więcej. O ile temat bruzd powstających na twarzy jest wszystkim doskonale znany, to warto zająć się partiami ciała, o których nadal mówi się niewiele. Jedną z nich jest na przykład brzuch. Brzuch jest tą częścią ciała, o którą dbają przede wszystkim kobiety. W okresie wiosennym i letnim każda chce cieszyć się tym płaskim, bez zbędnych fałdek i nadmiaru tkanki tłuszczowej. Skąpe i obcisłe ubrania czy kostium kąpielowy odkryją przecież każdą niedoskonałość, a na to nie możemy sobie pozwolić.

Zobacz, jak niwelować przebarwienia na skórze.

Dlaczego powstają zmarszczki na brzuchu?

Okazuje się, że zmarszczki na brzuchu powstają nie tylko wraz z wiekiem, kiedy spada produkcja kolagenu. Bardzo częstą przyczyną jest stosowanie nieodpowiedniej diety, brak aktywności fizycznej czy przebyta ciąża. Bruzdy pojawiają się też częściej u osób, które pracują w pozycji siedzącej, bo wtedy załamania najbardziej się utrwalają.

Przyczyną może być też zbyt szybka utrata wagi. Nadmiar tłuszczu zdążył rozciągnąć skórę, która po zgubieniu zbędnych kilogramów staje się wiotka i brzydko „wisi”. Trzeba przy tym zaznaczyć, że zmarszczki na brzuchu częściej pojawiają się u osób szczupłych aniżeli z nadwagą czy otyłych.

Do innych przyczyn powstawania tego rodzaju niedoskonałości zaliczyć można działanie promieni słonecznych, odgniatanie skóry podczas snu w pozycji na brzuchu czy noszenie zbyt obcisłych ubrań.

Jak usunąć zmarszczki na brzuchu?

Zmarszczki na tej części ciała to tylko jedna z niedoskonałości. Pamiętajmy, że ich niwelowanie jest ważne, bowiem brzuch bardzo często oszpecony jest dodatkowo rozstępami i cellulitem. To ta część ciała, o którą zbytnio nie dbamy, bo jest przecież przeważnie zakrywana ubraniem. Wpływ tak wielu czynników destrukcyjnych powinien jednak wywołać zainteresowanie brzuchem oraz metodami zwalczania jego niedoskonałości.

Przydają się na pewno ćwiczenia, dzięki którym tkanka tłuszczowa zostanie zastąpiona rozbudowaną tkanką mięśniową. Skóra stanie się wtedy znacznie bardziej napięta a zmarszczki wygładzone.

Załamania skóry, które są wynikiem szybkiej utraty wagi albo następstwem procesu starzenia się skóry, mogą być też niwelowane przy wykorzystaniu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Idealnie nadaje się w tym celu termolifting, laseroterapia, mezoterapia mikroigłowa oraz wampirzy lifting. Wszystkie zabiegi są w pełni bezpieczne i nie powodują żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Idealną metodę powinien dobrać wykwalifikowany lekarz, który weźmie pod uwagę indywidualne preferencje pacjenta.

Bibliografia

1. Łastowiecka-Moras E., Bugajska J., Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka, 2001
2. Wasiluk M., Medycyna estetyczna bez tajemnic, 2016
3. Jaszczuk A., Ostrowska J., Kleszczewska E.. Kwas hialuronowy-jego właściwości oraz wykorzystanie w kosmetyce i medycynie, 2009

5 przemyśleń

  1. Nie wyobrazam sobie spania na plecach 🙁 Ale widze ze chyba bede musiala zaczac…
    Jesli chodzi o zmarszczki, na brzuchu czy na nogach i rękach, to ja się jakoś specjalnie nie przejmuję, ale o twarz staram się dbać 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *