Zapobieganie

Most porcelanowy sposobem na piękny uśmiech – dowiedz się więcej!

Most porcelanowy to nowoczesna metoda uzupełniania ubytków. Stomatologia estetyczna znacząco poprawia jakość dzisiejszego życia. Dzięki niej nie tylko pozbywamy się problemów z uzębieniem, także nasz wygląd jest satysfakcjonujący, a naprawione ubytki nie odbiegają znacząco od wyglądu naturalnych zębów. Most porcelanowy jest doskonałą alternatywą dla innych protez zębowych, zapewniając estetyczny wygląd i komfort przy jedzeniu.

Czym jest most porcelanowy i dlaczego to rozwiązanie lepsze od protezy?

Połączone ze sobą korony zębowe nazywamy mostem porcelanowym. Nie jest on oparty na dziąśle czy błonie śluzowej, jak zwykła proteza. Na zęby własne pacjenta nakładane są korony porcelanowe, a luki między nimi uzupełniane są przęsłem zamocowanym na tych właśnie koronach. Mosty, w przeciwieństwie do protez ruchomych, wyjmowanych, mocowane są na stałe przez zacementowanie.

Dzięki temu mosty protetyczne, porcelanowe dają pacjentowi dużo większy komfort.

Kiedy zakładamy most porcelanowy, czy istnieją przeciwwskazania?

Mosty porcelanowe - zdjęciaUbytki mogą być uzupełniane mostem porcelanowym tylko wtedy, gdy posiadamy wystarczającą ilość mocnych zębów własnych, odpowiednio rozmieszczonych w jamie ustnej.

Gdy zębów własnych jest zbyt mało, musimy zadowolić się protezą lub mostami o metalowej lub cyrkonowej podbudowie.

Mosty porcelanowe nie mogą zostać założone także w przypadku chorób przyzębia czy zmian korzeniowych.

Most porcelanowy – sposób wykonania, etapy zabiegu i czas trwania

Przed wykonaniem mostu porcelanowego należy oszlifować zęby, które będą dla niego filarami. Przygotowanie mostu trwa czasem kilka tygodni, do tego czasu na oszlifowane zęby zakłada się most tymczasowy, który chroni je przed nadwrażliwością i umożliwia bezproblemowe spożywanie pokarmów. Sam zabieg zakładania mostu przeprowadzany jest w znieczuleniu.

Zabieg zakładania mostu porcelanowego możemy podzielić na trzy etapy, które wymagają trzech wizyt u stomatologa:

 • wizyta pierwsza: stomatolog szacuje stan zębów, przygotowuje plan leczenia, szlifuje zęby filarowe i zakłada most tymczasowy. Dobiera także kolor mostu stałego, zbliżony do koloru zębów własnych pacjenta,
 • wizyta druga: wykonuje się przymiarkę podbudowy dla mostu porcelanowego,
 • wizyta trzecia: most porcelanowy zostaje ostatecznie przymierzony, założony i zacementowany.

Ile kosztuje most porcelanowy, czy to kosztowny zabieg?

To, ile kosztuje most porcelanowy, zależy od materiałów, które wybierzemy. Jeśli chcemy, by most był pełnoceramiczny, musimy liczyć się z ceną od kilku do nawet kilkunastu tysięcy. Cechuje go duża estetyka, jednak mniejsza wytrzymałość mechaniczna, dlatego wykonywany jest przeważnie w odcinku przednim szczęki, służąc do odbudowy pojedynczych zębów. Najpopularniejsze są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej lub cyrkonowej. Most porcelanowy na cyrkonie jest droższy od tego na podbudowie metalowej, jednak dużo bardziej estetyczny (posiada kolor zbliżony do barwy zęba) i równie wytrzymały. Cena za jeden ząb w moście waha się między 1000 a 2500 zł.

Jak dbać o most porcelanowy, czy trzeba pielęgnować go w szczególny sposób?

Posiadanie mostu porcelanowego łączy się z poszerzoną higieną jamy ustnej. Zwykłe czyszczenie przy pomocy szczoteczki do zębów nie jest wystarczające. Potrzebne będą dodatkowe narzędzia czyszczące, jak szczoteczki międzyzębowe, nici dentystyczne, irygatory międzydziąsłowe czy płukanki. Zalecane jest także żucie bezcukrowej gumy.

Co wybrać – most porcelanowy czy implant?

Jeśli chodzi o wybór między mostem porcelanowym a implantem, kryterium dla pacjenta pozostaje zwykle cena i czas leczenia. Wstawienie implantów jest droższe, a czas całkowity leczenia dłuższy. Stomatolodzy coraz częściej polecają jednak tę metodę uzupełniania ubytków. Przy zakładaniu mostów szlifowane są własne zęby pacjenta, używane jako zęby filarowe, a niszczenie zdrowych zębów, jeśli istnieją inne sposoby, jest odradzane.

Most porcelanowy – czy warto w niego zainwestować, czy jest godny polecenia?

Most porcelanowy – czy warto zdecydować się na ten rodzaj wypełnienia? Kwestię tę należy omówić ze stomatologiem, który podejmie się leczenia ubytków. Nie podlega dyskusji, że każdy ubytek zębowy trzeba uzupełnić. Jeśli nie zrobimy tego odpowiednio szybko po utracie zęba, może okazać się, że wstawienie implantu jest utrudnione. Mosty porcelanowe są rozwiązaniem chwalonym przez pacjentów ze względu na dużą trwałość (nawet kilkadziesiąt lat), komfort użytkowania i estetyczny wygląd.

12 przemyśleń

 1. Taki most porcelanowy jest super wytrzymały, możecie uwierzyć mi na słowo coś o tym wiem. Trenuje sztuki walki i podczas jednego z treningów złamano mi ząb.., później się dowiedziałem, że zęby bok mojego złamanego zęba również wymagają leczenia ;d… Stomatolog zaproponował mi most porcelanowy. Ćwiczę z nim do dzisiaj. Już parę razy oberwałem i nic się z mostem nie dzieje. Nie wiem z czego jest on dokłanie wykonany ale jego wytrzymałość jest na najwyższym poziomie.

 2. Założenie mostu porcelanowego jest dobrym wyborem jeśli leczenia wymaga ząb, którego sąsiednie zęby również muszą być leczone 😀 w innym wypadku nie ma sensu zakładać mostu porcelanowego i szlifować sobie zdrowe zęby – wtedy wydaje mi się, że lepszy będzie implant zębowy.

 3. Most porcelanowy to niesamowity wynalazek. Ja jestem mega zadowolona ze swojego mostu. Komfort użytkowania jest bardzo duży, są mocowane na stałe co znacznie ułatwia ich akceptacje. Jeśli ktoś się zastanawia nad mostem porcelanowym to polecam serdecznie 🙂

 4. Taki most porcelanowy jest naprawdę dobrą opcją jeśli do leczenia mamy również sąsiednie zęby, ale szczerze to raczej decydowałbym się na implant, ponieważ przy mostach protetycznych zaczyna zanikać kość w miejscu brakującego zęba – problem ten nie występuje przy implantach zębowych 🙂

 5. Zakup takiego mostu porcelanowego wyjdzie zawsze taniej niż implant zębowy :D. Most porcelanowy nie jest wcale takim złym wyborem.:)

 6. Bardzo fajny artykuł na temat mostów porcelanowych. Dużo mi wyjaśnił i uświadomił. Niedługo sama będę szła na zamocowanie takiego mostu.

 7. Ja wybrałem most porcelanowy ze względów finansowych. Z początku chciałem implant zębowy, ale dowiedziałem się, że będę potrzebował dodatkowo zrobić regenerację kości co mnie zniechęciło hyh

 8. Ja most porcelanowy zakładałem w K2Dental – Gdańsk i jestem mega zadowolony. Most jest bardzo wytrzymały i co najważniejsze idealnie dopasowany do reszty zębów. Jeśli ktoś chce mieć dobrze zrobione zęby to polecam serdecznie tą klinikę stomatologiczną.

  1. Na czas wykonania mostu porcelanowego ma wpływ jego wielkość, ale średnio zajmuje to jakieś 8-10 dni, czyli łącznie około 3 wizyt 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *