Usuwanie, Zapobieganie, Zmarszczki

Zmarszczki na rękach – jak ich uniknąć?

Dłonie, które mają być naszą wizytówką, nierzadko pozostawiają wiele do życzenia. To one wystawiane są stale na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. To na nich również delikatna i cienka skóra zaczyna się szybko marszczyć. Okazuje się również, że to część ciała nieco przez nas zaniedbana. Najczęściej zaczynamy dostrzegać problem, kiedy niedoskonałości są już widoczne.

Proces starzenia się skóry na rękach

Zmarszczki, które widoczne są na rękach to najczęściej problem kobiet dojrzałych. Bruzdy pojawiają się najczęściej po 40 roku życia. Duży wpływ na ich występowanie ma również styl życia i czynniki zewnętrzne. Ciężka praca fizyczna, kontakt z detergentami, substancjami chemicznymi, wystawianie dłoni na mróz, silne działanie promieni słonecznych czy wiatr to główne powody ich nieestetycznego wyglądu. O dłonie też rzadko dbamy. Nie wklepujemy odżywczego kremu nawilżającego, rzadko kiedy chronimy je sprzątając, myjąc naczynia czy wykonując jakąkolwiek inną pracę. Nie zdajemy sobie sprawy, że destrukcyjnie może na nie działać suche powietrze, chociażby klimatyzacja w biurze.

Oczywiście, zmarszczki na rękach to też efekt naturalnego starzenia się skóry. Skóra na dłoniach jest cienka, wręcz przeźroczysta, łatwo ulega uszkodzeniom. Brakuje jej tkanki tłuszczowej, nie jest chroniona barierą lipidową. Wraz z wiekiem, tkanki skórne produkują też coraz mniejsze ilości kolagenu i elastyny, które odpowiadają za optymalne napięcie. Skórze brakuje też kwasu hialuronowego, który ma ją odpowiednio nawilżać.

Jak zapobiegać i usuwać zmarszczki na rękach?

Odpowiednia pielęgnacja rąk powinna rozpocząć się znacznie wcześniej niż zmarszczki staną się widoczne. Profilaktyka jest tak naprawdę prosta. Codziennie należy wklepać w skórę odpowiedni krem nawilżający (np. Richevon) – dobrany do wieku i typu skóry. Działanie promieni słonecznych powstrzyma zaś preparat z odpowiednim filtrem UV. Jakakolwiek praca fizyczna powinna być wykonywana w rękawicach ochronnych. Zadania z wykorzystaniem środków chemicznych również trzeba wykonywać w rękawicach, choćby gumowych.

Dłonie należy też często myć, ale by ich nie wysuszać, przydadzą się płyny myjące z nawilżającą gliceryną i hydroksykwasami. To właśnie one pobudzą uszkodzone komórki skóry do regeneracji.

Ważne jest też odpowiednie nawadnianie organizmu – pijmy minimum 2 litry niegazowanej wody dziennie. Niezbędna okazuje się też zmiana diety. Warto spożywać produkty bogate w witaminy A, C oraz E. Unikać za to należy cukru i używek, takich jak alkohol czy kofeina. Niszcząco na skórę dłoni działa też dym nikotynowy.

Zmarszczki, które już się pojawiły, mogą być skutecznie niwelowane dzięki bezpiecznym zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. Mogą być one dobrane jedynie przez wykwalifikowanego specjalistę, który pod uwagę weźmie rodzaj skóry, jej kondycję, ale też ogólny stan zdrowia pacjenta.

Do najczęściej stosowanych zabiegów zalicza się peelingi chemiczne, dzięki którym uszkodzony naskórek zostaje złuszczony, a skóra wygładzona. Głębokie bruzdy zwalczy tzw. wampirzy lifting, który polega na ostrzykiwaniu zmienionych miejsc osoczem bogatopłytkowym, pobranym z krwi pacjenta. Na dłonie można też zastosować mezoterapię mikroigłową z iniekcjami kwasu hialuronowego, który wypełni załamania skóry i pobudzi tkankę do naturalnej odbudowy.

Bibliografia

1. Wydro D., Starzenie się skóry – aspekty genetyczne, fizjologiczne i patomorfologiczne, 2009
2. Przylipiak A., Medycyna estetyczna, 2017
3. Moriarty C.K., Zastosowanie toksyny botulinowej w zabiegach odmładzania skóry twarzy, 2004

5 przemyśleń

  1. Naprawde mam okropne zmarszczki na rekach znaczy na dłonieach i strasznie sie tego wstydze bo widac od razu jak stara jestem nawet przestalam nosic bizyterie zeby nie zwracac uwagi ..

    1. Z jednej strony tak. Z drugiej każda kobieta chce mieć piękne, zadbane dłonie i myślę, że nic w tym złego, że kobiety patrzą na dłonie pod kątem zmarszczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *